Kancelaria Adwokacka Kraków, Adwokat Kraków, Prawnik Kraków

Adwokat_Kraków_logo

adwokat dr Anna Pacholska

Kraków, ul. Kraszewskiego 8
nr tel. 512 350 504
e-mail kancelaria@pacholska.eu

Adwokat Kraków | Prawnik Kraków

Adwokat Kraków | Prawnik Kraków

Kancelaria Adwokacka Kraków, Adwokat Kraków, Prawnik Kraków

Adwokat Kraków | Prawnik Kraków

Kancelaria Adwokacka Kraków, Adwokat Kraków, Prawnik Kraków

Kancelaria Adwokacka Kraków, Adwokat Kraków, Prawnik Kraków

MENU GŁÓWNE

Prawo karne - egzamin

Egzamin z prawa karnego materialnego dla Studentów I roku kierunku Bezpieczeństwo Państwa

Stowarzyszenie „Biała Siła”, którego celem było „propagowanie idei patriotycznych i czczenie polskich bohaterów” zorganizowało marsz w celu upamiętnienia „Polskich patriotów” w dniu 11 listopada. Paweł O., będący wieloletnim członkiem stowarzyszenia, brał udział w marszu z przygotowanym przez siebie transparentem „Żaden gej ani murzyn nie jest Polskim Patriotom” (cytat dosłowny). Gdy pochód przechodził przez plac im. F.D. Roosevelta, Paweł O. napisał sprejem na pomniku amerykańskiego prezydenta „won z przyjaciółmi ruskich” (cytat dosłowny). Krzysztof G., nauczyciel historii widząc to, próbował powstrzymać Pawła O., który na płytach chodnikowych wokół pomnika chciał namalować kolejne napisy i zabrał mu sprej po czym zaczął uciekać. Paweł O. gonił Krzysztofa G. krzycząc w jego kierunku wyzwiska, ponieważ, jak wyjaśnił następnie przed Sądem, wziął go za członka konkurencyjnej manifestacji, która odbywała się równolegle, pod hasłem „Wolność, Równość, Tolerancja”, ponieważ Krzysztof G. był ubrany w kolorową koszulkę z napisem „KONSTYTUCJA”. Paweł O. dogonił Krzysztofa G., gdy ten próbował schować się przed nim w ogródku pobliskiej kawiarni, powalił go na ziemię i zaczął bić pięściami. Krzysztof G. próbował podnieść się i wymierzył Pawłowi O. cios w szczękę. Wtedy Paweł O. zabrał krzesło i bił nim Krzysztofa G. dopóki na miejscu zdarzenia nie pojawiła się Policja wezwana przez właściciela kawiarni. Krzysztof G. został odwieziony do szpitala, gdzie zdiagnozowano u niego: siniak okularowy lewego oka, kilkanaście zadrapań na twarzy i głowie, krwawe zasinienia na obu rękach, złamanie kości palca prawej ręki, zwichnięcie prawego łokcia, a czas leczenia obrażeń został oceniony na 3 tygodnie.

Podczas przeszukania w mieszkaniu Pawła O., w pamięci jego komputera znaleziono jego zdjęcia w niemieckim mundurze z czasów II wojny światowej, na których wykonuje gest hitlerowskiego pozdrowienia. Ustalono, że zdjęcia zostały wykonane w mieszkaniu jako tzw. selfie.

Prokurator wniósł akt oskarżenia przeciwko Pawłowi O., w którym zarzucił mu popełnienie przestępstw:

  • zniszczenia mienia gminy w postaci pomnika F.D. Roosevelta o wartości 10.000 zł.,
  • zniszczenia mienia właściciela kawiarni w postaci jednego krzesła ratanowego o wartości 500 zł.,
  • udziału w bójce,
  • usiłowania znieważenia grupy ludności z powodu jej orientacji seksualnej.

Prokurator wniósł także akt oskarżenia przeciwko Krzysztofowi G. w którym zarzucił mu popełnienie przestępstw:

  • usiłowania kradzieży spreju Pawła O.,
  • udziału w bójce,
  • usiłowania udaremnienia przeprowadzenia pochodu odbywanego zgodnie z prawem.

Obaj oskarżeni nie przyznali się do winy, żaden z oskarżonych nie byłwcześniej karany. Paweł O. jest bezrobotny, bezdzietny, mieszka z matką rencistką, utrzymuje się z prac dorywczych, z zawodu jest mechanikiem samochodowym. Krzysztof G. jest nauczycielem historii w Liceum, mieszka z żoną i synem.

Obaj oskarżeni występują względem siebie nawzajem także w charakterze pokrzywdzonych – oskarżycieli posiłkowych.

Paweł O. odmówił składania wyjaśnień. Krzysztof G. złożył wyjaśnienia w których powiedział: „zabrałem sprej chuliganowi, który mazał po pomniku i chciałem mu wytłumaczyć kim był amerykański prezydent, ale kiedy usłyszałem pod swoim adresem „sp…. pedale” przestraszyłem się i zacząłem uciekać; kiedy Paweł O. powalił mnie na ziemię próbowałem się bronić i uderzyłem go w twarz, ale potem już nie miałem siły, starałem się tylko osłaniać głowę rękami, później przez miesiąc byłem na L4 i nie mogłem pojechać na ogólnopolski zlot historyków amatorów, co jest dla mnie wielką stratą moralną, ponieważ miałem już przygotowane wystąpienie o stosunkach polsko – szwedzkich w średniowieczu”.

Sąd przesłuchał w charakterze świadka właściciela kawiarni, interweniujących policjantów, zasięgnął opinii biegłego lekarza dla oceny obrażeń Krzysztofa G., zapoznał się z nagraniem z miejskiego monitoringu, na którym uwidoczniono jedynie moment, gdy Krzysztof G. ucieka przed Pawłem, O. trzymając w ręce sprej.

W mowie końcowej, prokurator podtrzymał akt oskarżenia, ale jednocześnie wniósł o warunkowe umorzenie postępowania względem obu oskarżonych, wskazując okres próby na 5 lat dla każdego z nich oraz wnosząc o objęcie ich dozorem kuratora.

Zadanie:

Przyjmując, że powyższy opis jest wyczerpujący i kompletny oraz nie dodając nowych elementów do niego, przygotuj:

A. Mowę końcową obrońcy Pawła O., w której podsumujesz sprawę, ocenisz wniesiony akt oskarżenia i podaną w nim kwalifikację prawną, zaproponujesz Sądowi jaki Twoim zdaniem powinien wydać wyrok, zarówno w stosunku do Twojego Klienta, jak i w stosunku do drugiego oskarżonego.

B. Mowę końcową obrońcy Krzysztofa G., w której podsumujesz sprawę, ocenisz wniesiony akt oskarżenia i podaną w nim kwalifikację prawną, zaproponujesz Sądowi jaki Twoim zdaniem powinien wydać wyrok, zarówno w stosunku do Twojego Klienta, jak i w stosunku do drugiego oskarżonego.

Uwaga:

Studenci, których nazwiska rozpoczynają się na litery od A do J oraz R, piszą pracę na temat A.

Studenci, których nazwiska rozpoczynają się na litery od K do P oraz S do Ż piszą pracę na temat B.

Praca powinna zostać napisana w języku polskim, z zachowaniem wszystkich prawideł gramatyki i z dbałością o poprawność językową.

Praca powinna zostać napisana samodzielnie, z wykorzystaniem wiadomości z wykładu z prawa karnego materialnego oraz z wykorzystaniem przepisów kodeksu karnego.

Minimalna objętość pracy to 8.000 znaków ze spacjami. Prace należy nadsyłać mailem. Czas na napisanie i przysłanie eseju upływa o północy 27.06.2020 r.

PORADA ZDALNA

W każdej sprawie porada zdalna jest najszybszym sposobem na uzyskanie pewnej wiedzy i rozwiązanie swojego problemu.

Można ją uzyskać przez
→ telefon
→ e-mail
→ Skype

Obejmuje
→ odpowiedź na pytania
→ analizę dokumentów
→ opiniowanie umów
→ sporządzanie opinii

Jak uzyskać?
→ kontakt z kancelarią
→ wycena porady
→ akceptacja ceny i zapłata wynagrodzenia
→ rozwiązanie problemu prawnego

Zapraszamy – warto wiedzieć więcej o swojej sytuacji.

Kancelaria Adwokacka dr Anna Pacholska 30-110 Kraków, ul. Kraszewskiego 8

nr tel. 512 350 504 e-mail: kancelaria@pacholska.eu

Zapraszamy Państwa do kontaktu i umówienia się na dogodny termin spotkania.

FB Kancelaria Adwokacka Kraków, Adwokat Kraków, Prawnik Kraków Prawnik Kraków, Kancelaria prawna Kraków Kancelaria Adwokacka Kraków, Adwokat Kraków, Prawnik Kraków Kancelaria Adwokacka Kraków, Adwokat Kraków, Prawnik Kraków Prawnik Kraków, Kancelaria prawna Kraków Academia Prawnik Kraków

Strona używa plików cookies. Korzystanie ze strony oznacza akceptację ich stosowania.

Kancelaria Adwokacka dr Anna Pacholska 30-110 Kraków, ul. Kraszewskiego 8

nr tel. 512 350 504 e-mail: kancelaria@pacholska.eu

Zapraszamy Państwa do kontaktu i umówienia się na dogodny termin spotkania.

FB Kancelaria Adwokacka Kraków, Adwokat Kraków, Prawnik KrakówPrawnik Kraków, Kancelaria prawna KrakówKancelaria Adwokacka Kraków, Adwokat Kraków, Prawnik KrakówKancelaria Adwokacka Kraków, Adwokat Kraków, Prawnik KrakówPrawnik Kraków, Kancelaria prawna KrakówAcademia Prawnik Kraków

Strona używa plików cookies. Korzystanie ze strony oznacza akceptację ich stosowania.