kancelaria_adwokacka_Kraków_prawnik

Adwokat_Krakow_kancelaria_dr_Anna_Pacholska

adwokat dr Anna Pacholska

Kraków_adwokat_prawnik_Pacholska

MENU GŁÓWNE

Siedziba Kancelarii w Krakowie

Podział majątku wspólnego małżonków

Rozliczenia majątkowe pomiędzy małżonkami to zagadnienie bardzo często występujące w praktyce i najczęściej kojarzone z rozwodem lub separacją. Jednak możliwość - bo nie jest to obowiązek - dokonania podziału majątku wspólnego, dotyczyć może także innych przypadków: gdy małżonkowie zawrą umowę o rozdzielności majątkowej, gdy jeden z nich zostanie ubezwłasnowolniony albo zostanie ogłoszona jego upadłość oraz w wypadku ustanowienia rozdzielności majątkowej na podstawie orzeczenia sądu. W każdym z tych przypadków, jeżeli małżonkowie pozostawali w ustroju ustawowej wspólności majątkowej albo w innym ustroju umownym, który przewidywał istnienie majątku wspólnego, zachodzi możliwość dokonania jego podziału.


Od czego zacząć

Dla dokonania podziału majątku kluczowe znaczenie ma ustalenie, co wchodzi w jego skład  oraz określenie jego wartości. W tym zakresie najbardziej przydatne mogą być umowy, faktury, rachunki czy dowody dokonania przelewów. Co jednak zrobić, gdy ich brak? Kiedy warto sięgnąć po opinię biegłego, na przykład z zakresu wyceny nieruchomości? W udzieleniu odpowiedzi na te pytania może pomóc adwokat.

 

Rola adwokata

Podział majątku może zostać dokonany w drodze umowy albo postępowania sądowego - może być to postępowanie o rozwód lub o separacje albo też odrębne postępowanie dotyczące tylko podziału majątku. Gdy małżonkowie są zgodni co do podziału lub przynajmniej gotowi podjąć negocjacje w celu wypracowania kompromisu zawsze warto to wykorzystać. W takim przypadku adwokat może przedstawić sądowe i pozasądowe drogi do podzielenia majątku, przygotować projekty umów lub ugód. Gdy konieczne jest wystąpienie na drogę sądową z wnioskiem o dokonanie podziału majątku warto rozważyć udział fachowego pełnomocnika w postępowaniu, który doradzi i pomoże w takich kwestiach jak rozliczenie nakładów, ustalenie nierównych udziałów w majątku wspólnym, czy też podpowie jak uwzględnić zagadnienia związane ze spłatą kredytów czy pożyczek. Postępowanie o dział majątku wydaje się często tylko dodatkiem do rozwodu, w praktyce jednak jest ono równie trudne, angażujące emocjonalnie i czasowo jak postępowanie rozwodowe.

 

Adwokat nie tylko dla wnioskodawcy

Warto pomyśleć o skorzystaniu z porady fachowca nie tylko wtedy, gdy samemu rozważamy zainicjowanie podziału wspólnego majątku. Gdy postępowanie zapoczątkował współmałżonek, nasza odpowiedź na jego żądania może mieć ogromne znaczenie dla wyniku całego postępowania. Pamiętać należy, że uczestnik postępowania nie jest pozbawiony inicjatywy dowodowej - zgłoszenie własnych dowodów pozwoli postawione twierdzenia uczynić jeszcze mocniejszymi.

Zapraszamy

Kancelaria Adwokacka
dr Anna Pacholska

30-110 Kraków
ul. Kraszewskiego 8

nr tel. 512 350 504

e-mail kancelaria@pacholska.eu

Ta strona używa plików cookies. Korzystamy z tej technologii, by lepiej dostosować informacje na stronie. Jeśli nie wyrażają Państwo na to zgody prosimy o opuszczenie strony.
|
|
|
|
|
|
|

Kancelaria pracuje dla wszystkich potrzebujących pomocy prawnej.

W szczególny sposób naszą ofertę kierujemy do mieszkańców Krakowa i Małopolski.

|
|
|
|
|
|
|

Facebook Kancelarii Adwokackiej dr Anny Pacholskiej w Krakowie

Kancelaria Adwokacka
dr Anna Pacholska

30-110 Kraków
ul. Kraszewskiego 8
nr tel. 512 350 504

e-mail: kancelaria@pacholska.eu